گزارش خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی از رونمایی مستند آسوده بخواب کوروش

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مراسم رونمایی از مستند «آسوده بخواب کوروش» با حضور هوشنگ طالع، سید حسن امین و خسرو معتضد و جمع زیادی از علاقه‌مندان عصر روز گذشته ۲۷ مردادماه در خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این مراسم، پس از اکران مستند، مهدی مستوفی تهیه‌کننده این اثر اظهار کرد: در مورد چرا و چگونگی ساخت این مستند حرف‌های زیادی می‌شود گفت و همچنین مهم‌ترین دستاوردهای آن معرفی یک کارگردان مستعد و جوان بود که در آینده بیشتر از او خواهیم شنید. در تیزر این مستند که پیش‌ازاین منتشرشده بود، تصاویری وجود داشت که در مستند امروز وجود نداشت. این موضوع ممکن است شائبه‌هایی را به وجود بیاورد اما باید گفت تصاویر اردشیر زاهدی و مصاحبه‌ای که از ایشان گرفته‌شده بود، به دلیل اتفاقاتی که در ۲۴ ساعت گذشته رخ داد، باعث شد این تصاویر منتشر شود.

در ادامه این مراسم هوشنگ طالع گفت: آنچه در مورد بحرین اتفاق افتاد امروز در مورد دریای مازندران در حال رخ دادن است. دریای مازندران به پایه ۴ قرارداد معتبر و قانونی ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ میان دولت شاهنشاهی ایران و اتحاد جماهیر شوروی به‌صورت مساوی تقسیم‌شده است. در این قرارداد صحبت از سویه است که امروز به آن۵۰-۵۰ می‌شود گفت که در حقیقت به‌غیراز ۱۰ مایل ساحلی برای ماهیگیری کشورها در نظر گرفته‌شده است، ایران و شوروی از مالکیت این دریا به‌صورت مساوی برخوردار هستند.

طالع افزود: در سال ۱۳۷۰ با فروپاشی شوروی، ۱۵ پهنه سیاسی به وجود آمد که چهار بخش از آن دارای کرانه در دریای مازندران است. بر اساس معاهده‌های نیس و آلماتی این کشورها به‌عنوان میراث‌خواران شوروی اعلام کرده‌اند که همه قراردادها و تعهدات ازجمله قرارداد ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ را می‌پذیرند. حال باوجوداینکه ۴ قرارداد مهم وجود دارد، آماده می‌شویم تا از حقوق ۵۰ درصد خود صرف‌نظر کنیم. به نظر می‌رسد که عبرت تاریخی و درس خود را خوب نیاموخته‌ایم و اگر امروز هم غفلت کنیم دریای مازندران ازدست‌رفته و چهل سال بعد مستوفی نام دیگری، سوگی نشان داده و اشک در چشمان ما حلقه می‌زند.

سید حسن امین در خصوص مشارکتش با هوشنگ طالع در این فیلم مستند را عشق به ایران، تعهد و احساس مسئولیت به حفظ تمامیت ارضی این کشور و یکپارچگی آن دانسته و ادامه داد: آنچه در این فیلم مستند کامل نشان داده شد این است که بدون اجماع شهروندان ایرانی، بدون موافقت کارگزاران نظام سلطنتی محمدرضا پهلوی و بدون دلخواه وزیر امور خارجه وقت تصمیمی در باب انتزاع بحرین گرفته شد که نامی به‌جز خیانت بر آن نمی‌توان نهاد؛ حداقل قضیه این‌که مسئله با آزادی تمام در دید نمایندگان منتخب مجلس قرار می‌گرفت و بدون ترس، آنچه در دل داشتند را مطرح می‌کردند. این موضوع در حالی است که ما می‌دانیم کسانی که به این مسئله اعتراض کردند، در معرض خطر قرارگرفته و به زندان افتادند.

وی ادامه داد: حکمرانی کار خطایی را انجام داد. حالا سؤال این است که چرا شهروندان، مردم، مراجع تقلید، هنرمندان و غیره ساکت شدند و حرف نزدند. مگر می‌شود سی‌وچند میلیون نفر ترسو باشند. کتاب «بحرین پاره‌ای از ایران» را نوشته و در آن به‌اندازه توان علمی خودم با دادن سند و مدرک عیب این کار را اثبات کردم. یکی از نکاتی که در این کتاب آمده بود این بود که چرا ملت ایران حرف نزدند؟ امروز هم باید از مردم خود انتظار داشته باشیم که در مورد سرنوشت خود و آیندگان خود تصمیم بگیرند و حرف بزنند.

این کارشناس در مورد تأثیر آمریکا و انگلیس بر جدایی بحرین از ایران تصریح کرد: شاه ایران از بریتانیا بسیار خائف بود چراکه به چشم خود دیده بود که آخر و عاقبت پدرش چه شد. اگرچه خوشش می‌آمد که گاهی تظاهر به استقلال کند اما وقتی به او گفتند که باید ایران را ترک کنید، سخن به میان نیاورد که بگوید اینجا مملکت من است و به‌راحتی ایران را ترک کرد. از طرف دیگر آمریکا به شاه گفته بود که اگر بخواهید در خلیج‌فارس کاری همانند اروند را انجام بدهید، تاج‌وتخت شما از بین خواهد رفت.

امین گفت: بنابراین این‌گونه شد که شاه کوتاه آمد. نکته جالب این است که رژیم سابق، جدایی بحرین را چهارمیخ کرده و در چندین نهاد بین‌المللی آن را ثبت نمود اما در مورد بازپس‌گیری سه جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی چنین اتفاقی نیفتاد و همین مسئله باعث شد که بعداً عراق و لیبی علیه آن شکایت کند.

در بخش انتهایی این مراسم خسرو معتضد بابیان این‌که در این فیلم تابو شکسته شد و با حضور اساتید جدید گفتمان‌های در خصوص بحرین علمی خواهد بود گفت: در مورد بحرین و وقایع آن، چیزی که نسل امروز فکر می‌کند نیست بلکه ماجرا چیز دیگری است. بحرین در سال ۱۸۲۰ از ایران جداشده بود چراکه ما در آن زمان نیروی دریایی قوی نداشتیم. البته در زمان صفویه، بحرین یک‌بار دیگر از ایران جداشده و به  پرتغال پیوسته بود که البته بعداً پس گرفته شد.

وی ادامه داد: ما در قرن نوزدهم مشکلات زیادی داشتیم. در ابتدا با امپریالیسم و سپس با دولت عثمانی وارد جنگ شدیم و سپس با انگلیسی که در آن زمان بسیار قدرتمند شده بود درگیر شدیم. بنابراین ما اکثراً با همسایه‌های شمالی خود درگیر بودیم و جنوب رهاشده بود. همین مسئله باعث شد تا نیروی دریایی ما از بین برود و انگلیسی‌ها در سال ۱۸۲۰ بحرین را از ایران جدا کردند. بااین‌حال، در سال ۱۳۳۴ ایران وارد پیمان بغداد شد و انگلیسی‌ها وعده دادند.

معتضد تصریح کرد: در مورد بحرین مطالعه کرده و آن را به ایران بازخواهیم گرداند. در سال ۱۳۳۶ بحرین به‌عنوان استان چهاردهم ایران انتخاب شد درحالی‌که تنها اتفاق مثبتی که رخ‌داده بود این بود که دو صندلی در مجلس برای آن گذاشتند. جالب است که در آن زمان همه روزنامه‌ها از پیروی بزرگ خوشحال شدند. در سال ۱۳۴۹ درحالی‌که شاه می‌‌دید دیگر نمی‌تواند بحرین را به دست بیاورد، سراغ  بازپس‌گیری جزایر ۳ گانه رفت؛ به نظرم این استخوان باید لای زخم می‌ماند چراکه نفت فلات قاره را داشت. آن‌قدر که ما آسان بحرین را از دست دادیم هیچ کشوری تابه‌حال بخشی از خود را از دست نداده است.

گفتنی است نسخه اینترنتی مستند vod  از امروز در سایت سینما مارکت در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.